Home›Deals›Home Improvement›BLACK+DECKER BED550-IN 550 W, 13mm CORDED Variable Speed Ergonomic Reversible IMPACT HAMMER DRILL with Lock On Button, Ideal For Home & DIY Use for Masonry, Steel & Wood, 1 Year Warranty, ORANGE
BLACK+DECKER BED550-IN 550 W, 13mm CORDED Variable Speed Ergonomic Reversible IMPACT HAMMER DRILL with Lock On Button, Ideal For Home & DIY Use for Masonry, Steel & Wood, 1 Year Warranty, ORANGE-40%
AmazonHot Deal
BLACK+DECKER BED550-IN 550 W, 13mm CORDED Variable Speed Ergonomic Reversible IMPACT HAMMER DRILL with Lock On Button, Ideal For Home & DIY Use for Masonry, Steel & Wood, 1 Year Warranty, ORANGE
★★★★☆4.2 (456 reviews)
⚡ Lowest in 30 days
✓ Verified Just now
A+
Deal Score
Excellent deal
Share:WhatsAppTelegramX
Editor's note
About this deal
Power: 550 Watts, Chuck Capacity: 13mm, Impact Rate: 0-47600 BPM, No Load Speed: 2800 RPM. Ergonomics: Lightweight and good balance for easy use. Perfectly suited to common applications around the home and DIY use and for drilling into masonry. "Lock-on" button gives the user the option to keep the machine continually running when doing repetitive operations
Key features
  • ✓Power: 550 Watts, Chuck Capacity: 13mm, Impact Rate: 0-47600 BPM, No Load Speed: 2800 RPM
  • ✓Wood Drilling Capacity: 20mm; Steel and Masonry Drilling Capacity: 13mm
  • ✓Variable speed for fingertip control. Reverse brush system for forward and reverse
Community (0)
0/1000
Loading…
Related deals
Amazon
JPT Heavy-Duty 21V Impact Cordless Drill Machine | 28N.M Torque | 0-1350RPM Speed | 25+3 Gears Setting | 2 Speed Modes | Bright LED Light | Forward & Reverse | 1500mAh Battery | Fast Charger-63%
Amazon
JPT Heavy-Duty 21V Impact Cordless Drill Machine | 28N.M Torque | 0-1350RPM Speed | 25+3 Gears Setting | 2 Speed Modes | Bright LED Light | Forward & Reverse | 1500mAh Battery | Fast Charger
Tomahawk T7384 12V Cordless Drill/Screwdriver | 10mm Keyless Chuck | 2-Speed 350/1350 RPM | Double Battery | LED Light, 28Nm Torque | Ideal for Home, DIY, Wood & Metal Drilling-20%
Tomahawk T7384 12V Cordless Drill/Screwdriver | 10mm Keyless Chuck | 2-Speed 350/1350 RPM | Double Battery | LED Light, 28Nm Torque | Ideal for Home, DIY, Wood & Metal Drilling
Tomahawk T7550-S 12V Cordless Drill/Screwdriver Kit | 10mm Keyless Chuck, 1-Speed 600 RPM, 2 x 1.5Ah Batteries | LED Light, 24Nm Torque, 18+1 Settings | DIY, Home, Wood & Metal Drilling Kit-49%
Tomahawk T7550-S 12V Cordless Drill/Screwdriver Kit | 10mm Keyless Chuck, 1-Speed 600 RPM, 2 x 1.5Ah Batteries | LED Light, 24Nm Torque, 18+1 Settings | DIY, Home, Wood & Metal Drilling Kit